Türkiye’nin Haritası: GEZGİN

GezginDijital dünyada ben de varım diyen Türkiye son yıllarda büyük teknolojik ataklar yaptı. Bugün de bu ataklardan bir tanesi sayesinde oluşturulmuş bir sistemi inceleyeceğiz. Bu sistemin adı; GEZGİN…

GEZGİN Nedir?

GEZGİN; TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü tarafından T.C. Kalkınma Bakanlığı desteği ile kurduğu bir uydu harita sistemidir. TÜBİTAK bu sistemi oluştururken 17 Ağustos 2011 de fırlatılan ve tahmini ömrü 3 yıl olarak öngörülen RASAT uydusundan faydalanmıştır. Türkiye’nin ilk gözlem uydusu olma özelliğine sahip olan RASAT’ın göndermiş olduğu JPEG200 algoritmalı yeryüzü görüntüleri ile GEZGİN (Gerçek Zamanda Görüntü İşleyen) oluşturulmuştur.

RASAT Kullanım alanları ve GEZGİN

RASAT uydusu fırlatıldığı ve yörüngesine oturduğu andan itibaren Türkiye için hizmet etmeye başlamış ve birçok alanda faydalı işler yapmıştır. Haritacılık alanında; 1/25.000 ölçekli haritaların oluşturulması ve güncellenmesi, sayısal yükseklik ve ortofoto oluşturma, arazi kullanımı haritalama ve kırsal kadastro bunların başlıcaları olup GEZGİN de bu sistemden ortaya çıkmıştır. Yine afet izleme alanında; orman yangınlarını izleme ve tahribinin haritalanması, su baskınlarını haritalama ve tahmini heyelan alanlarının haritalanması, deprem sonrası yıkılmış binaların ve hasarın tespiti, afet yönetimi için güncel tematik verilerin oluşturulması da RASAT’ın bize kazandırdıkları arasında sayılabilirken yaptıkları bunlarla da sınırlı değildir. Çevre, şehir ve planlama alanında da birçok şekilde RASAT uydusundan faydalanılmıştır. Kıyılarda yaşanan değişimin izlenmesi, orman alanların tahribinin takip edilmesi, kaçak yapılaşmanın tespit edilmesi ve 3 boyutlu simulasyon hazılanması da RASAT’ın bize kazandırdıklarındandır.

GEZGİN adı verilen harita sistemini gördüğümüzde aklımıza Google Maps ve Yandex Maps geliyor. Derinlemesine inceleme yapıldığında gerek çalışma alanı olsun gerekse görsellik olsun bu adını verdiğimiz iki sistemin GEZGİN’den daha başarılı olduğunu söylemek mümkündür. Ama bu sonuç bir gün GEZGİN’in bu iki sistemi de her konuda geride bırakamayacağı anlamını taşımaz.

GEZGİN’İ İNCELEMEK İÇİN TIKLAYINIZ!

Engin DİNÇ

30/08/2015

Dijital Gelecek Hareketi

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.