Kamu tüketim vergisi

Saygılarımı sunarak bir fikrimi âcizane paylaşıma sunmak isterim. Öncelikle Kamu Tüketim Vergisi dediğim nedir ve neden bu ismi verdiğimi belirtmek isterim.

KTV(Kamu Tüketim Vergisi) Nedir?

Çok kazanandan çok, az kazanandan az alınan ve karşılığında kamu hizmeti sunulan vergi türüdür. Bu vergi karşılığında sunulacak hizmet ise henüz dünya üzerinde uygulanmamış, bir ilki oluşturarak doğru ve tam anlamıyla uygulanması halinde tüm dünyaya örnek olacak bir uygulamadır. Bu uygulamaya Sosyal Kamu Hizmeti adını verelim…

Sosyal Kamu Hizmeti Nedir?

Bu hizmet, evine et götüremeyene et götürtecek, ekmeksiz olana ekmek verecek, susuz kalana su içirecek bir sistemdir. Aşevlerinin yerini alacak bu sistemde bir bireye aş götürmek, ekmek götürmek söz konusu değil. Yani belirli seçilmiş kişilere götürmek söz konusu değil aksine herkese götürecek bir sistem. Bu sistemin kapsamına şimdilik et, süt, ekmek, su ve hurmayı alalım.

Anlaşma yapılmış şirketlerin vereceği ya da makineler aracılığıyla sağlanacak bu sistemde temel besin maddeleri ücretsiz olarak verilecektir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne mensup her birey T.C. Kimlik numarası ile ya da çipli kimlikler yardımıyla et satan anlaşmalı bir satış ofisine gidecek elindeki kimlik ile ya da T.C. Kimlik numarasıyla önceden belirlenmiş oranda et alacak ve hiçbir ücret ödemeden oradan ayrılacak. Et alma hizmeti ayda bir defaya mahsus olarak birey başına 500 Gram veya 1000 Gram olarak belirlenebilir.

Yine aynı şekilde bir birey ekmek ihtiyacını Halk Ekmek ofislerinden veya anlaşmalı fırınlardan T.C. kimlik numarası veya çipli kimlikleriyle karşılayacak ve hiçbir ücret ödemeyecek. Ekmek alma hizmeti kişi başına günde 1 ya da 2 ekmek olarak belirlenebilir.

Suya ihtiyacı olan bir birey belirli noktalara yerleştirilen su makinelerinden suyunu yine bu şekilde alacak ve hiçbir ücret ödemeyecek. Su alma hizmeti kişi başına günde 1.50 Litre ya da 2 Litre olarak belirlenebilir.

Süt ve Hurma ihtiyacı da yine anlaşmalı marketlerden sağlanarak aynı sistem uygulanacak. Bu sayede çocukların günlük taze süt içmesi sağlanacak ve doğal bir besin ve enerji kaynağı olan hurma da gerek çocuklarımıza gerekse gençlerimize faydalı olacaktır.

Sosyal Hizmet Sistemi‘nin Asıl Amacı Nedir?

Bu sistemin asıl amacı evine et götüremeyenlerin de et götürebilmesi, acil su ihtiyacı olanın ihtiyacını gidermesi, temel besin maddelerine ücretsiz bir şekilde ulaşılmasıdır. Bu hizmetler devlet eliyle yürütülecek ve sağlanan bu hizmetlerin parasal bedeli yine halktan alınacak olan KTV(Kamu Tüketim Vergisi)’den sağlanacaktır.

Sistemin Kar ve Zararları Nelerdir?

Karlar

– Bu sistem sayesinde her birey temel besin maddesini elde edebilecek gerek bir profesör olsun gerekse kâğıt toplayarak hayatını kazanan bir kimse olsun temel besin maddelerine ücretsiz olarak ulaşabilecektir.

– Bu sistemin tam anlamıyla uygulanması sosyal devlet anlayışının büyük bir emsali olacaktır. Bu sayede bu sistemi uygulamaya koyan hükümetin halk nazarındaki değeri de aynı ölçüde artacaktır.

– Bu sistem özellikle halkları arasında uç farklar olan bir kısmı açlıkla savaşırken diğer kısmı lüks içinde yaşayan Afrika ülkeleri gibi ülkelerde uygulanması halinde oralardaki açlık ve sefalet ortadan kalkacaktır. Türkiye Cumhuriyeti’nin bu sistemi uygulamaya koyması da diğer devletler açısından bir ilk olarak görülecektir.

– Hizmetlerin T.C. Kimlik numarası veya çipli kimlikle yapılası fazladan alınmasına engel olacak belirli sınırlamalar çerçevesinde kötü niyetlilere engel olacaktır.

– Toplanan verginin yıllık giderden fazla olabilecek olması devlet hazinesine yararlı olacaktır.

Zararlar

– Toplanacak olan vergi çok kazanandan çok, az kazanandan az alınması şeklinde olmasından dolayı yüksek geliri olanların vergiye karşı çıkacak olmaları mümkündür.

– Toplanan verginin yıllık giderden az olabilecek olması dolayısıyla diğer yıllarda vergilerin dalgalı bir şekilde ilerlemesi mümkündür.

Saygılarımla…

17/06/2013

Engin DİNÇ

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.