Güzel ahlak

بِسْــــــــــــــــــــــمِاﷲِارَّحْمَنِارَّحِيم

Rahman ve Rahim olan Allah(C.C.)’ın adıyla. O(C.C.)’nun adıyla başlamayan hiçbir şey ile O(C.C.) hakkında söz edilemez. O(C.C.) birdir.

“De ki: O Allah Birdir.” (İhlâs/1)

O(C.C.) bana, sana, herkese; her kim olursa olsun ona şah damarından daha yakındır.

“Biz ona şah damarından daha yakınız.” (Kaf/16)

İmam-ı Buhari’nin Edebu’l-Müfred isimli eserinde yer alan Ümmü Derda(R.Anha)’dan rivayetle anlatılır ki: “Kocam Ebu Derda(R.A.), bir gece kalkıp namaz kılarken ağlıyordu ve şöyle dua ediyordu: “Allah(C.C.)’ım! Suretimi güzelleştirdin, ahlakımı da güzelleştir.” Bu duaya sabaha kadar devam etti.

Bunun üzerine Ebu Derda(R.A.)’ya dedim ki: “Ey Ebu Derda(R.A.)! Geceden beri güzel ahlak için dua ettin. Ebu Derda(R.A.) dedi ki: “Ey Ümmü Derda(R.Anha)! Eğer Müslüman bir kul, ahlakını güzelleştirirse, o güzel ahlakı o kimseyi cennete sokar. Şayet onun ahlakı kötü olursa, o kötü ahlakı sahibini cehenneme sokar. Böylece Müslüman bir kul, uyurken de affolunur.”

Ben ona sordum: “Ya Ebu Derda(R.A.)! Bir Müslüman uyurken nasıl affolunur?” Ebu Derda(R.A.) şöyle cevap verdi: “Onun din kardeşi gece kalkıp teheccüt namazı kılar ve Yüce Allah(C.C.)’a kendisi için dua eder; Allah(C.C.) kendisi için yaptığı duayı kabul eder. Uykuda bulunan kardeşi için de dua eder, Allah(C.C.) kardeşi için yaptığı duayı da kabul eder.”

Sahabenin en büyüklerinden Ebu Derda(R.A.)’ın vurguladığı ahlak İslam dininin temelidir. Tüm ilahi dinler gibi İslam dininin de varlığı ahlakı güzelleştirmektir. Ahlak güzelliği bir müminin en büyük hazinesidir. Yüce yaratıcımız Allah(C.C.) mümin bir kimsenin güzel ahlaka sahip olmasını istemiştir. Her kim güzel ahlak ile ahlaklanırsa Allah(C.C.)’ın rızasını kazanma yolunda en büyük adımı atmış demektir.

Allah(C.C.) ahlakın tanımını Kelam-ı Kadim olan Kur’an-ı Kerim’in Kalem suresinde Hazreti Peygamberimizi anlatarak ahlakın simgesi olarak Resulullah(S.A.V.)’ı göstermiştir. Hazreti peygamberimiz(S.A.V.) ahlaka büyük önem vermiştir. Bir Hadis-i Şerif de şöyle buyurmuştur: “Allah(C.C.)’ım beni ahlakın en güzeline yönelt. Kötü ahlaktan uzaklaştır.” Ve yine başka bir Hadis-i Şerifinde: “Sizin en hayırlınız, ahlaken en üstün olanınızdır.” Ve yine başka bir Hadis-i Şerifinde: “Ben ancak güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim.” Buyurmuştur.

Ahlakın güzeline; “Ahlâk-ı Hasene, Ahlâk-ı Hamide, Mehasin-i Ahlâk, Mekâkim-i Ahlâk” da denir. Bizlere gereken bu ahlaklara sahip olmaktır.

Güzel ahlaklı kimsenin özellikleri

Hoşgörülüdür; karşısındaki her kim olursa olsun, büyük veyahut küçük, kadın veyahut erkek her kim olursa olsun hoşgörü ile yaklaşır. Karşısında ahlaksız ve edepsiz bir kimse olsa dahi ona hoşgörü ile yaklaşır. Yunus Emre’nin yaşamış olduğu bir vaka da kendisine tokat atan bir edepsize edep dersi vermek için yüzünün diğer tarafını dönerek; “Bir de bu tarafa vur.” Demesi onun hem ne kadar ahlaklı hem de ne kadar hoşgörü sahibi olduğunu göstermektedir.

Kibirden uzaktır; ahlaklı kimse kibir yapmaz, kendisini hiçbir şeyden üstün görmez. Tam tersi bir karıncanın ayağının altında ezilebilir. Kibir, gurur bir mümini şirke kadar götürebilir. Allah(C.C.) karşı gelmekten, şirk koşmaktan yine Allah(C.C.)’a sığınırım.

Bizlere düşen güzel ahlak sahibi olmak ve Allah(C.C.)’ın rızasına talip olmaktır. Dünyalık lezzetlerden zevk almak bizleri köreltirken Hakkın adıyla, O’nun adını zikrederek zevk almak bizi Allah(C.C.) yakınlaştırır.

Nasıl ki sisli bir havada karşınızdakini görmezseniz, o sise doğru uyaklaştıkça görebilirseniz, işte Hak’ın cemali ve kudreti de öyledir. Bir perde çekmiştir gözlere O’na yaklaştıkça o perdeyi açar, aralar, o kişiye nurunu yansıtır. Hak’a yaklaşmak için güzel ahlak ve bolca zikretmek gerekir.

Allah(C.C.) bizleri güzel ahlak ile ahlaklandırsın inşAllah…

Engin DİNÇ

03.03.2013

Beğen:
0 0
Görüntüleme:
32
Kategoriler:
İslam ve Tasavvuf

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.