Etkili konuşma ve ikna teknikleri

Sizlere sosyal mühendislik ile ilgili etkili konuşma ve ikna yollarından bahsedeceğim.

Öncelikli olarak etkili konuşmada kişiyi ciddiye almak, gözlerine bakmak, jest ve mimiklerimizle konuşmayı desteklemek ön planda olmalıdır.

Konuşmada kişiyi ciddiye almak;

Karşımızdaki kişiyi bir konuya ikna etmek çoğu zaman çok zordur. Zorluk derecesi kişinin ruhsal durumuna, size olan güvenine, eğitim düzeyine, kişisel felsefesine, dini inancına göre değişiklik gösterir. Bunun için öncelikle o kişiyi iyi tanıyor olmanız gerekmektedir. Kişiliğini, neye gereksinim duyacağını, zaaflarını tespit etmiş olmalıyız.

Gözlerine bakmak;

Karşımızdaki kişiyi ciddiye aldığımızın en önemli göstergesi gözlere bakmaktır. Bu sadece kişinin güvenini sağlamış oluruz. Bu yukarıda kişiyi ikna etmedeki zorluk derecesini etkileyen unsurlardan bir tanesidir. Gözlerine bakarak kişinin güvenini kazanırız, kendisini ciddiye alarak konuştuğumuzu fark ederek sözlerimize daha fazla itimat edecektir.

Jest ve mimiklerimiz ile desteklemek;

Aslında ikna yönteminin en önemli safhası, kişiyi etkilemenin en önemli bölümü jest ve mimiklerimizi tam yerinde doğru bir biçimde kullanabilmemizdir. Jest ve mimikler bizim ruhsal durumumuzu, konuya bakış açımızı, sinirsel halimizi, psikolojik durumumuzu yansıtır. Ayrıca kişiye güven veren bir yapı da oluşturacaktır.

Doğru ve Etkileyici bir konuşma yapabilmek;

Konuşmayı dinleyen kişileri etkilemenin ne kadar önemli olduğundan bahsettik. Şimdi sırada konuşmamıza giriş yapabilmekte. Bunları da maddeler halinde sıralayalım;

1- Konuşmaya kesinlikle pat diye konudan giriş yapmayınız. Öncelikle farklı dolaylı yollar ile zihne “bu konudan bahsedeceğim bunu fark et” mesajını yollayın.

2- Kişinin ruhsal durumunu, sağlık durumunu, felsefi ve dini inancını göz önünde bulundurarak bunlardan faydalanın. Örneğin; Konuşma da konuyla ilgili bir filozoftan örnek verin. Veya bir ayetten örnek verin.

3- Kesinlikle yüksek sesle, emir verir bir tonla konuşmayın. Konuşma sırasında isteklerinizi belirtin fakat ses tonunuz ile “istediklerimi ister yap ister yapma keyfin bilir fakat yapmazsan kaybeden sen olursun” gibi bir hava ve duygusal etki verin.

4- Kişinin bilgisini göz önünde bulundurun, eğer konu hakkında bilgisiz ise ona çarpıcı şekilde örnekleriyle bilgi sunun ki sizin zekânızın farkına varsın.

İnsanlar zeki kişilere daha fazla güvenir ve sözlerine itimat ederler.

5- Eğer kişi ile aranızda duygusal bir bağ var ise duygu sömürüsü yaparak kısa yoldan çözüme de ulaşabilirsiniz. Örneğin; Ya bir isteğimi yapmak bu kadar mı zor, meğer ben ne kadar güvenmişim sana, hiç güvenin yokmuş…” gibi sözlerle kişinin zihnini karıştırabilir anında kesim çözüm alabilirsiniz. Bu yöntemle karşınızdaki isteğinizi bilinçsizce yerine getirecektir. Aslında buna bir çeşit hipnoz da diyebiliriz.

Arkadaşlar umarım faydalı olurum. Unutmayın dünyadaki süper güçler, silahlarla, savaşlarla yıkılamayacak devletler bile psikolojik harp ile yerle bir edilebilir.

Engin DİNÇ

12.06.2009

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.