Dindar nesil mi, dini dar nesil mi?

Bizler aklı hür, vicdanı hür, kültürel, dini ve ahlaki değerlerine bağlı nesiller yetiştirmek isterken; ateist, deist, umarsız nesiller yetişmeye başladı. Dindar nesiller isterken dini dar nesiller yetişmeye başladı. Allah’a (c.c.) şükürler olsun FETÖ’ye karşı 15 Temmuz gecesi ve sonrasında bir çok alanda başarılar elde ettik lakin FETÖ’nün karşısında olduğunu iddia eden kimi FETÖ yamakları hala ahlaki yıpratma çabalarına devam etmektedirler. Bu yıpratmayı da sosyal hayat üzerinden yapmaktadırlar.

Bugün diziler, filmler, klipler ve özellikle kitaplar; ahlaksızlığı, dinsizliği, sapkınlığı ve sapıklığı zihinlere işleyen bilinçaltı mesajlarıyla doludur. Hatta kimi basımlar var ki bunlar doğrudan doğruya cinsellik ve sapkınlık içermektedir. Bu konuda ise en büyük görevi üstlenmesi gereken Kültür ve Turizm Bakanlığı’dır. Bu gibi basın ve yayın organları eliyle yapılan manüplasyonlar engellenmelidir.

Kuran emrinde, sünnet ışığında bir müslümanlık yaşayalım derken; “Aman ne olacak!” zinhiyetinde umarsız yaşamlar sürmeye başladık. Gençlerimiz üzerinde yapılan sosyal deneyler çok iyi analiz edilmeli ve Cumhurbaşkanlığı himayesinde bir Gençlik Başkanlığı kurulmalıdır. Bu başkanlık gençlerimizin gittiği yolları tespit etmeli, onları yolundan çevirmek yerine o pislik dolu yolu yolları temizlemeli, tabiri caizse güller ile donatmalıdır. Gençleri farklı etkinliklere yönlendirmeye çalışmak yerine onların asi ve özgür ruhlarına müdahale etmeden; yapmak istediklerini tespit ederek gittikleri yerler gizliden gizliye temizlemelidir.

Bugün internet ve sosyal medya, mobil uygulamalar, diziler, kitaplar, klipler ve buna benzer bir çok platformda fetişizm, nudizm, satanizm mesajları yayılmakta; inançsızlık bir üstünlük göstergesi gibi gösterilmekte, gençlerin asi ruhlarına işlenmektedir. Bizler ise gençlerin tüm zamanlarını geçirdiği bu platformları yok etmek ya da engellemek yerine mesajları değiştirmeli; birlik, beraberlik, namus, edep, ahlak, Resulullah gibi sevmek, doğruluk gibi mesajlar yerleştirmeli ve sadece mesajlar ile yetinmemeli böyle hayatlar da sürmeliyiz. İşte o zaman hedefimiz olan aklı hür, vicdanı hür, kültürel, dini ve ahlaki değerlerine bağlı nesiller yetiştirebiliriz.

Ülkemiz üzerinde oynanan oyunların ne denli büyük olduğunu ve her birimizin bu ülkenin bireyleri olarak bu oyunlara maruz kaldığımızı unutmamalı, “Mümin bir delikten iki kere sokulmaz.” hadis-i şerifi ile bize büyük bir öğüt veren Resulullah’ın öğütlerine, sünnetine uymalıyız. Bu duyarlılığa sadece sokaktaki vatandaşın değil, bu ülkeyi her anlamda temsil eden yöneticilerimizin de sahip olması gerekmektedir.

Engin DİNÇ

04/06/2018

Beğen:
0 0
Görüntüleme:
39
Kategoriler:
Toplum

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.