Dijital Asistan “M” Geliyor!

Sosyal medya devi Facebook’tan bir yenilik daha geliyor. WhatsApp’ı da satın almasıyla sosyal medya üzerinden mesajlaşma alanında tüm kozları elinde toplayarak rakiplerine karşı büyük üstünlük sağlayan Facebook şimdi de Messenger uygulamasındaki yeniliği ile adını duyuruyor. “M” adı verilen yeni eklenti sizin en yakın dostunuz olabilir.

“M” Nedir?

Facebook mesajlaşma ürünleri başkan yardımcısı David Marcus’un tanıttığı “M” cebinizdeki asistanınız olarak görev yapacak. David Marcus; “”M” sizin adınıza iş görebiliyor.” Diyerek uygulamanın bir insan gibi birçok işi görebildiğinden bahsetti. Bu dijital asistan sorduğunuz soruları cevaplayabilecek, arama yapabilecek, internetten sizin için sipariş verip rezervasyon yapabilecek hatta sevdiklerinize özel günlerinde sizin adınıza sevdiği hediyeleri gönderebilecek.

David Marcus “M” hakkında fazla bilgi vermek istemese de “M”nin para transferi yapabileceği, sizin planlarınızı size hatırlatıp sizin talepleriniz doğrultusunda alışveriş yapabileceği öngörülüyor.

Siri, Cortana ve Google Now gibi dijital asistanlarla rekabete girişecek bu olan “M”in çok ilgi göreceğini düşünüyorum. Ayrıca “M”i diğer dijital asistanların önüne geçireceğini düşündüğüm özelliği ise yapay zekâ ile geliştirilmiş olması sebebiyle eğitilebilir ve öğretilebilir bir uygulama olmasıdır. Yani “M”i kendinize göre eğitecek, sizin istekleriniz doğrultusunda zekâ sahibi olmasını sağlayabileceksiniz.

David Marcus; “M”in test aşamasında olduğundan bahsetti. Şimdilik “M”i bu kadar tanıyoruz ama belki de yakında en iyi dostumuz olacak…

Engin DİNÇ

28/08/2015

DİJİTAL GELECEK HAREKETİ

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.