Dental implant (Diş ekimi) hakkında merak edilenler

Şuan bir elinde buz torbasıyla bu makaleyi kaleme almaya çalışan benden daha iyi bir kimsenin implantı anlatabileceğini düşünmüyorum. Dün akşam 2 dişime implant yaptırdım ve bugün bu makaleyi sizler için kaleme alıyorum. Buyrun görelim implant neymiş ve bize ne gibi fayda veya zararı varmış…

İmplant nedir?

implanttrİmplant yani diğer bir adıyla diş ekme; dünya çapında son 25 yılda kullanılmaya başlanan ve ülkemizde ise yeni yeni gün yüzüne çıkmış olan bir çeşit diş tedavi yöntemidir. Bu yöntem kaybedilmiş; çürük, köksüz dişlerde uygulanmaktadır. İmplant’a halk arasında vida diş, çakma diş denilse de ben diş kökü ekme demeyi tercih ediyorum. Çünkü implantın asıl özelliği üzerine diş yerleştirilecek kök kısmının çene kemiği içerisine yerleştirilmesidir.

Soldaki görselde de görüldüğü üzere çene kemiğine vida şeklinde titanyumdan yapılmış implant yerleştirilmiş ve üzerine de porselenden diş yapılarak takılmıştır. Bu tedavi yöntemi köprü yada kaplama yapmaktan çok daha sağlıklı, kullanışlı ve uzun ömürlüdür.

İmplantın bir çok çeşidi olmasına rağmen günümüzde en yaygın kullanılanı ve vücut için en sağlıklı olanı vida implanttır. Çene kemiğine vidalama yöntemiyle oturtulur ve kemiğin vida kesiklerinin arasında dolmasıyla gayet sağlıklı ve sabit bir diş kökü elde edilmiş olunur.

İmplant kimlere uygulanabilir?

İmplantın uygulanabilmesi için en önemli unsur çene kemiğinin boyu ve dokusudur. Çünkü çene kemiğinin içine takılacak olan implantın belli bir boyu mevcuttur. Çene kemiğine zarar vermeyecek şekilde yapılmalıdır. Aynı zamanda dikkatli yapılmayan implantlarda çene kemiğinde meydana gelebilecek çatlaklarda hasta için ileri ki günlerini ağrılı geçirmesine neden olabilir.

İmplant yapılırken acı hissedilir mi?dental-implant

İmplant yapma işlemi başlamadan önce lokal anestezi uygulanmaktadır. Bu aneztezi işleminden sonra kişi değil dişinde işlem yaparken acı hissetmek dudaklarını makasla kesseler bile bir damla acı hissetmez. Bende daha dün yaptırmış birisi olarak bu konuda rahat olunması gerektiğini belirtmeliyim. Doktor koltuğuna acıyacak stresiyle oturmak o işlemi sizin için bir zulüm haline getirebilir, rahat olun acı hissetmeyeceksiniz.

İmplant işlemi bittikten ne kadar sonra protez dişler takılır?

İmplant işleminde çeneye diş kökünü ekme işlemi yapılır. Bu işlem yapıldıktan sonra o çene kemiğine yerleştirilen vidanın kaynaması gerekmektedir. Bu da hastanın fiziksel fonksiyonlarının gelişme hızına bağlı olarak 3-6 ay arasında bir zaman dilimini oluşturur. Diş kökü yerleştirildikten yaklaşık 3-6 ay içinde protez dişleriniz takılır ve artık o güzel gülüşlere ve sağlıklı dişlere sahipsinizdir. İmplant yaptırmak isteyenlerin toplam tedavi sürüleri içinde minimum 3 maksimum 6 ay olarak söylenebilir.

İmplant üzerine protez nasıl yerleştirilir?

Bir çeşit vidalama yöntemi olduğundan anı şekilde yerleştirilir. Bunlar ikiye ayrılmaktadır. Sizin kendinizin de söküp takabileceği gibi sadece doktorun söküp takabileceği çeşitleri mevcuttur.

Her eksik diş için bir implant mı gerekir?

Hayır, eksik dişlerin durumlarına göre yan yana eksik olan bir kaç diş yerine onların görevini üstlenebilecek bir tane implant yapılması da yeterli olmaktadır.

implant vidası kemik ile kaynaşmaz ise (osseointegre olmaz ise) ne olur?

Bu genelde düşük bir durumdur ama ihtimal dahilindedir. Bu durum 3-6 ay arasında kendisini gösterir. Diş ağrısı, uyuşma, sızlama gibi hallerle kendisini belli eder. Bu durumda diş hekimi implantı yine basit bir yöntemle yerinden alır çene yapısını uygun hale getirir. Çene kemiğinin iyileşmesi beklenebilir daha sonra yeni bir implant ile yaşanan sorun ortadan kaldırılır.

İmplant pahalı mıdır?

İmplant tedavisi kullanılan malzemeye ve yapılan işlemlerin detayına göre farklılık göstermektedir. Bu farklılıklar implantı yapan kurumdan kuruma da değişebilir. Fakat 2014 yılında yerli implantın tanesi genel olarak ortalama 1500 TL civarındadır. Nobel implant ise daha pahalıdır.

Kanser riski var mıdır?

Şuana kadar böyle bir bulguya rastlanılmadığı için yok diyebiliriz. Toplumda bir hayal ürünü olarak da yerleştirilen vidanın çene içinde paslandığından bahsedilmektedir. Bu kişileri gördüğünüzde gülerek isterseniz implant malzemesinin titanyum olduğunu söyleyin isterseniz de paslanma yani oksitlenme işleminin hangi metallerde hangi hava ve nem koşullarında hangi bakteriler tarafından geliştirildiğini uzun uzun anlatın.

İmplant yerleştirmesi ne kadar zaman alıyor?

İmplant yapılacak kişinin çene yapısına ve anesteziye vereceği tepkiye göre değişmektedir. Çünkü genelde alkol, sigara yada uyuşturucu madde kullanan bireyler anesteziye karşı direnç gösterdikleri için uyuşma sağlanamaz. Bu durumda işlemin yapılmasını uzatan faktörlerdendir. Uyuşma sağlandıktan sonra eğer implant yapılacak bölgede diş yada diş kökü var ise öncelikle o alınır ki bu işlem takriben 1 dakika sürer. Daha sonra oraya implant yerleştirilir. İmplant için kanal açılması ve vidanın yerleştirilip bölgenin dikilmesi işlemi de ortalama 15 dakika sürmektedir. Bu işlem sizin gösterdiğiniz sabra ve doktorunuzun pratikliğine de bağlıdır. İmplantın yerleştirilmesi can yakmayan bir işlem olsa da sürekli tükürmek isteğiniz biraz can sıkıcı bir işlemdir. Bunun da imdadına doktorun yardımcısı vakum hortumu ile yetişmektedir. Operasyon anında işini iyi bilen yardımcı sizi daha rahat ettirir ve işlemin süresinin sizin için uzun yada kısa olması önemli olmaz.

İmplant yaptırmak için ne kadar izin almalıyım?

Çalışanlar için bu işlemi yaptırdıktan sonra iş yerine gitmek büyük sorundur. Doktorlar genellikle hastanın en az 2 gün dinlenmesini önermektedir ki yeni implant yaptırmış birisi olarak buna katılıyorum. İş yerinen en az 2-3 gün izin alınmalıdır. Eğer üniversite hastanesinde bu işlemi yaptırırsanız verilen raporu iş yerine verebilir ve izin kullanabilirsiniz. Özel hastanelerde yaptırmanız halinde iş yerinde geçerli olabilmesi için il sağlık müdürlüğünün onayı gerekebilir.

İmplantın dezavantajları

  • Yüksek fiyat
  • Çok özenli ve zaman ayrılarak yapılması gereken ağız temizliği

İmplantın avantajları

  • Daha iyi çiğneme – istediği her şeyi yiyebilme
  • Estetik görünüm
  • Sağlıklı ve dengeli beslenme
  • Diş hastalıklarından kaynaklı zayıflama, halsizlik, baş ağrısı, diş ağrısı gibi durumların ortadan kalkması

Engin Dinç

20/08/2014

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.