Bilgisayar Güvenliği

Bilgisayar güvenliği

Öncelikle bilgisayarımızın güvenli olabilmesi için konu hakkında bilgili olmamız gereklidir. Hangi anti virüs programını kullanırsak kullanalım bilgisayarımıza zararlı yazılım gelecektir. Eğer biz kesin çözümler istiyorsak belli başlı yazılımların desteğini elbet almamız gerekir. Fakat ilk olarak bilinçli olmalıyız.

Bilinçli olmak;

*Zararlı içerik içerebilecek sitelerden uzak durmak.

*Güvenmediğimiz download sitelerinden paylaşım kabul etmemek.

*En çok güvendiğimiz sitelerden bile indirme yapmış olsak da indirdiğimiz dosyayı anti virüs programları ile virüs taraması yapmadan çalıştırmamak.

Bunlar gibi birçok yöntemi kendimiz geliştirebiliriz. Peki ya bunları yapıyoruz ama yine de virüs bulaşamaz mı? Elbette bulaşır. Anti virüs sistemleri yeterli kalır mı? Asla.

Virüs bulaşmasını engellemenin %70 garantili yolu;

Bu yolda güvendiğiniz bir anti virüs yazılımını kurun örneğin; NOD32 ve kurduğunuz yazılım full ve güncellemesi tam olsun. O zaman sisteminizi koruma gücü yüksek olacaktır. Anti virüs yazılımlarında güncelleme önemlidir. Güncelleme ile yeni virüslerin tespiti de sağlanır.

Virüs bulaşmasını engellemenin %95 garantili yolu;

Bu yol biraz baş ağrıtıcı olsa da çok işe yarayan bir yöntemdir. Bilgisayarınıza komple format atın. Bütün diskleriniz dâhil, gerekirse WİN98 ile FDİSK çekin. Daha sonra İşletim sisteminizi kurar kurmaz ilk olarak Deep freeze’i kurmak olsun. Deep freeze sisteminize yapılan yüklemeyi bilgisayar kapanıp açıldıktan sonra silen bir yazılımdır. Gelen virüsleri sileceği gibi size ait ve gerekli olanı bilgisayarınız da kalması gereken yazılım ve dökümanları da siler. Yükleme yapmak için Deep Freeze’in kapatılıp yükleme yapılması ve tekrar açılması gerekir. Bu da güvenliğin %100 olmasını engelliyor.

Temizleme(cleaner) araçları kullanmak;

Bu araçların asıl görevleri gereksiz dosyaları temizlemektir. En önemlisi ise kayıt defterini temiz tutmaktır. Güvenlik ile ilgili olmasalar da performans için yararlı yazılımlardır.

Engin DİNÇ

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.