4.5G Teknolojisi Türkiye’de!

Kablosuz bağlantı teknolojileri hızla gelişmeye devam ederken ülkemiz yeni dijital ataklar yapmaya devam ediyor. Hepimiz merakla 4G ihalelerinin yapılmasını beklerken 4.5G sürprizi ile karşılaştık.

Peki nedir bu 4.5G?

4.5G aslında 4G tabanlı bir sistemdir. İlk önce biraz 4G teknolojisinden bahsetmemiz gereklidir. 4G ilk olarak 2004 yılında Japonya’da NTT DoCoMo firması tarafından LTE teknolojisini duyurmasıyla hayatımıza girmeye başlamıştır. Bu teknolojiyi ilk deneyen ve kullanan ABD’de Verizon firmasıdır. Verizon, 17 Ağustos 2009 yılında Boston ve Seattle’da test yapmıştır. Günümüz itibariyle de tüm ABD’de 4G teknolojisinden faydalanılmaktadır. Ülkemizde ise hala 3G (3 taşıyıcılı internet) kullanılmaktadır. 4G teknolojisinin ülkemiz sınırlarına ne zaman gireceği merakla beklenirken dijital bir atakla 4.5G teknolojisinin alt yapısının kurulmasına karar verildi.

Neden buçuklu bir sistem kurulmaya karar verildi yada bir taşıyıcıdan nasıl olurda buçuklu performans alınabilir soruları aklımızın karanlık koridorlarında dolaşmaya başladı. Bu teknolojiyi derinlemesine incelemeye başladığımızda LTE Advanced karşımıza çıkıyor. 3G üç taşıyıcılı internet, 4G dört taşıyıcılı internet demektir. 4.5G de 4G tabanına kurulmuş fakat LTE Advanced’in iki taşıyıcısının birleştirmesiyle elde ediliyor. Bu teknoloji global arenada mobil teknolojiler üreten bazı firmalar tarafından 4.25G olarak da adlandırılmıştır. 4G ile 100 Mbps internet hızına ulaşılırken 4.5G ile bu hız 300 Mbps’ye ulaşabilmektedir.

Hangi cihazlar 4.5G’ye uyumludur?

Bu teknoloji ile aklımıza takılan sorulardan bir tanesi de hangi cihazların bi teknolojiye destek verdiğidir. Öncelikle 2009 yılından bu yana 4G teknolojisini kullanıyor olmasından dolayı tüm ABD menşeili firmalar bu teknolojiye destek vermektedir. Eğer cihazınız hali hazırda 4G destekliyor ise 4.5G de destekleyeceği görüşündeyim. ABD teknoloji devi Apple İphone 5 ve sonrasında üretilen cihazlarında bize bu teknolojiyi sunuyor. Yine IPad 3 ve sonrasından üretilen tablet PC’lerde de bu teknoloji mevcuttur. Samsung firması da Apha, Age 3, Age 4 , S3 ve S4 başta olmak üzere bir çok cihazında bu teknolojiye destek veriyor.

Gelecek teknoloji 5G

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın da katılımıyla Çin ile ülkemizin önde gelen GSM operatörlerinden Huawei ile Turkcell arasında 5G AR-GE antlaşması imzalamıştır. 5G 1000 Mbps (1 Gbps) hızı hedefliyor. Dijital dünyaya hızlı bir giriş yapan ve bu hızın gerisinde kalmak istemeyen ülkemizde de bazı üniversiteler araştırmalarında 5G teknolojisine yer vermektedir. Umuyorum ki global firmalardan önce bizim araştırma fakültelerimiz bu ve bunun gibi birçok teknolojiyi daha önce geliştirerek dijital dünyada Türkiye’yi bir adım öne geçirebilir.

Engin DİNÇ

27/08/2015

Dijital Gelecek Hareketi

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.