Play Store’deki Tehkile!

Android işletim sistemine sahip mobil cihazların vazgeçilmez program indirme servisi Google Play Store da dikkat edilmesi gerekenler var!

Dünyanın en büyük arama motoru olarak bildiğimiz ama arama motoru olmanın dışında bir çok alanda dünyanın teknoloji zirvesine oturan Google’ın mobil cihazların kullanması için uygulama paylaşımı ve satışı yaptığı Play Store gizli tehlikelerle dolu. Profil oluşturan hemen herkes Play Store’a geliştirdiği APK’yı yükleyebiliyor ve başka kullanıcıların indirmesini sağlayabiliyor.

Tehlikeler nelerdir?

İşte bu aşamada dikkat edilmesi gereken konular var. Özellikle sağlayıcısı güvenilir olmayan mobil yazılımlar kurulum sırasında kullanıcıdan bazı izinler istiyor. Kullanıcı da bu programı kullanabilmek için ne izni istendiğine dahi bakmadan bu izni veriyor. Bu izni alan yazılım da mobil cihazı istediği gibi kontrol edebiliyor; hafızadaki dokumanlara, SMS ve görüşme kayıtlarına, GPS üzerinden konum bilgisine ulaşabiliyor. Bu bilindik tehlikeden birisi iken diğer tehlike ise parmak izi okuma programlarıdır. İlgi çekici isimler ile kullanıcılara ücretsiz sunulan bu programlar genelde fazla izinler de istemeden mobil cihaza yükleniyor. Kullanan kullanıcının dokunmatik ekranından faydalanak parmak izini okuyor ve hafızasına kayıt edebiliyor.

Bunların dışında özellikle mobil oyunlar içine eklenen bazı kodlar ile Google Cüzdan’a erişim sağlanarak sisteme eklemiş olduğunuz kredi kartından çekim yapılması sağlanıyor. Bu çekimler ise sizin dikkatinizi çekmeyecek kadar küçük miktarlar oluyor. Bu sayede az ama düzenli olarak para kaybediyorsunuz. Bu konuda yaşanan sorunlardan dolayı madur olan kullanıcılar itiraz etmesi sebebiyle Google Support da uyarıyor ve “GOOGLE*Satıcı Adı, GOOGNFC*Satıcı Adı, GOOGLE.COM/CH, GOOGLE*WALLET TOPUP” gibi işlemlerden gelen ödeme taleplerine olumlu yanıt verilmemesi gerektiği vurguluyor.

Nasıl korunabiliriz?

Akıllı telefonlarımızdan en yüksek performansı alabilmek için cihazımıza kurduğumuz bu yazılımların kaynaklarına dikkat etmeli, özellikle Play Store’un önerdiği güvenilir yazılımları tercih etmeliyiz. Bunun dışındaki yazılımları yüklerken de gerekli izinler aşamasında bizden neler istediğine bakmalı ve güvenmediğimiz hiçbir yazılıma izin vermemeliyiz. Ayrıca kaynağı bilinsin, bilinmesin kullanmadığımız yazılımları mobil cihazımıza yüklemek de cihazımızın hafızasını dolduracak ve performansında düşme yaşanmasına neden olacaktır.

Engin DİNÇ

28/08/2015

Dijital Gelecek Hareketi

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.