2019 Yerel Seçim Anketi ve Sonuçları

ORC 2019 Yerel Seçim Anketi

ORC 2019 Yerel Seçim Anketi

31 Mart 2019 yerel seçimlerine günler kala anketler iyice kızıştı. En iyi anket şirketlerinin verdiği oranlar git gide birbirine yaklaşmaya başladı. Bu yazımızda 24 Haziran 2018 seçimlerinde %95 başarı elde eden ORC Araştırma Eğitim Danışmanlık şirketinin verilerini ele alacak ve sonuçları biraz da eleştirel gözle değerlendireceğiz.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Anket Sonuçları

06 Mart 2019 tarihinde yayınlanan anket sonuçlarına göre İstanbul’da; Cumhur İttifakının AKP’li adayı, eski Başbakan ve Meclis Başkanı Binali YILDIRIM %50,9 gibi bir oy ile önde iken rakibi Millet İttifakının CHP’li adayı Ekrem İMAMOĞLU ise %46,6 oy oranına sahip. %2,5 gibi bir oy oranı da diğer adaylar arasında dağılıyor. Bu sonuçlara bakıldığında İstanbullular AKP’nin Recep Tayyip ERDOĞAN’ın belediye başkanlığı döneminden bu yana AKP’ye güvendiğini ve hizmetlerini beğendiğini gösteriyor. CHP ise İstanbul’da oylarını biraz olsun arttıracak gibi. Buradan AKP’nin iyi sonuçlar çıkartması lazım. Bu oy kaybı neden oluyor sorusunu sormalı kendisine…

ORC 06 Mart 2019 tarihli İstanbul Yerel Seçim Anket Sonuçları
ORC 06 Mart 2019 tarihli İstanbul Yerel Seçim Anket Sonuçları

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı Anket Sonuçları

06 Mart 2019 tarihinde yayınlanan anket sonuçlarına göre İzmir’de; Millet İttifakının CHP’li adayı Tunç SAYAN %55,6 gibi bir oranla önde görünüyor. Rakibi Cumhur İttifakın AKP’li adayı Nihat ZEYBEKÇİ ise rakibine oranla çok daha düşük olan %42,1 gibi bir oy oranına sahip. Diğer adaylar arasında ise %2,3 gibi bir oran dağılımı var. Bu yıl İzmir’i ziyaret etmiş ve o geniz tıkayan kokuya maruz kalmış birisi olarak İzmirlilerin bu duruma tepki göstermediği, hallerinden memnun olduğunu görüyoruz bu sonuçlarda. Tabi CHP’nin daha fazla oy oranına sahip olduğu İzmir’den daha yüksek bir oran alması gerekir miydi? Belki evet ama hatalarından ders çıkartmaları gerektiğine inanıyorum.

ORC 06 Mart 2019 tarihli İzmir Yerel Seçim Anket Sonuçları
ORC 06 Mart 2019 tarihli İzmir Yerel Seçim Anket Sonuçları

Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı Anket Sonuçları

06 Mart 2019 tarihine yayınlanan anket sonuçlarına göre Adana’da; Cumhur İttifakının MHP’li adayı Hüseyin SÖZLÜ %53,9 gibi bir oy oranıyla rakibi Millet İttifakının CHP’li adayı Zeydan KARALAR karşısında önde. Zeydan KARALAR ise %44,3 ile rakibini kovalamaya devam ediyor. Adanalıların sadece %1,8’lik kısmı diğer adaylara oy vermeyi tercih edecek gibi görünüyorlar. Sonucun böyle olması, Adanalıların AKP-MHP ittifakına ne kadar güven duyduklarını ortaya koyuyor.

ORC 06 Mart 2019 tarihli Adana Yerel Seçim Anket Sonuçları
ORC 06 Mart 2019 tarihli Adana Yerel Seçim Anket Sonuçları

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı Anket Sonuçları

06 Mart 2019 tarihine yayınlanan anket sonuçlarına göre Antalya’da; Cumhur İttifakının AKP’li adayı Menderes TÜZEL 48,9 oy oranına sahipken rakibi Millet İttifakının CHP’li adayı Muhittin BÖCEK %46,7 oy oranına sahip. Ayrıca %4,4 gibi büyük bir oranda diğer adaylara oy vermeyi tercih edecek gibi görünüyorlar. Seçimlerin en çekişmeli geçeceği illerden bir tanesi Antalya olacak gibi, Antalyalılar biraz kararsız kalmış görünüyorlar.

ORC 06 Mart 2019 tarihli Antalya Yerel Seçim Anket Sonuçları
ORC 06 Mart 2019 tarihli Antalya Yerel Seçim Anket Sonuçları

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığı Anket Sonuçları

06 Mart 2019 tarihine yayınlanan anket sonuçlarına göre Eskişehir’de; Millet İttifakının CHP’li adayı Yılmaz BÜYÜKERŞEN %49,6 oy oranına sahipken rakibi Cumhur İttifakının AKP’li adayı Burhan SAKALLI %48,5 oy oranına sahip görünüyor. Bunun yanı sıra %1,9 gibi bir oranda diğer adayları tercih edebilir. Seçimin çekişmeli ve hararetli geçeceği şehirlerden bir tanesi de Eskişehir gibi görünüyor. CHP oy oranında yaşadığı düşüşü ve AKP’li aday ile arasındaki farkın bu kadar az olma nedenini iyi analiz ederek belediyecilikte ne hatalar yaptığına biraz daha göz gezdirmelidir.

ORC 06 Mart 2019 tarihli Eskişehir Yerel Seçim Anket Sonuçları
ORC 06 Mart 2019 tarihli Eskişehir Yerel Seçim Anket Sonuçları

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı Anket Sonuçları

Mart 2019’da seçmen tercihlerine bakıldığından başkent Ankara’da; Millet İttifakının CHP’li adayı Mansur YAVAŞ %41,9 rakibi Cumhur İttifakının AKP’li adayı Mehmet ÖZHASEKİ ise %36,8 oy oranıyla karşımıza çıkarken %19,0 gibi bir kısım kararsız ve %2,3 gibi bir kısım da diğer adayları desteklemeyi tercih ediyor. Ankara’da yaşayan ve sokağın nabzını tutan birisi olarak bu seçimde Mansur YAVAŞ’ın galip çıkma ihtimalinin daha yüksek olduğunu söylemekle birlikte kararsızların “Yine ne varsa AKP’de var” diyerek oylarını AKP’nin adayı Mehmet ÖZHASEKİ’den yana kullanması da muhtemel. Hal böyle olunca belki de en çekişmeli geçecek seçim meydanı Ankara denilebilir. Daha önceki yönetimin AKP’li olmasını da göz önüne alırsak anketlerin bu denli hızlı değişme göstermiş olması AKP’nin Ankara’daki yanlış politikalarının sonucu diyebiliriz. Özellikle Melih GÖKÇEK’in dinozorları ve milyarlarca lira bağladığı AnkaPark Ankaralıların çok da hoşuna gitmemiş gibi. Bunun yanında şehirde son yıllarda iyice baş gösteren trafik sorunu ve toplu taşıma yetersizliği de bunun tuzu, biberi oldu diyebiliriz.

ORC 2019 Yerel Seçim Anketi
ORC 06 Mart 2019 tarihli Ankara Yerel Seçim Anket Sonuçları

Tabi AKP bu kötü durumdan bir anda yüksek kar ile de çıkabilir. Eğer Ankara’yı kaybetmezse Eskişehir alıp Antalya’yı da elinde tutmayı başarabilir. Sonuçlar bu tahminde gerçekleşirse özellikle Ankara konusunda ciddi ulaşım yatırımları yapılmasında fayda var. Hatta EGO’nun adını değiştirip egosunu kırmakla başlanabilir. Ankara’da yeni otobüsler, raylı sistemler ve AnkaraKart entegrasyonları ile ulaşım daha pratik hale getirilmelidir.

Seçimlerle ilgili görüşlerinizi AŞAĞIDAN kullanıcılarla paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.