Ücretli veya Ücretsiz Sertifika Veren Kurslar

Sertifikalar, kişisel gelişim, mesleki kariyer ve sosyal hayatta bir adım öne geçme açısından son derece önemli… Fakat bir konuda sertifika sahibi olmak için belli bir zaman ve para harcamak gerekiyor, bugün ise bunu daha kolay yollarını online ve ücretsiz sertifika veren sistemler ile verilen belgenin geçerlilik alanlarını ele alacağız.

Ücretsiz Sertifika Veren Kurslar Hangileridir?

Özellikle örgün olarak eğitim almak istiyorsanız, belediyelerin kurslarını tavsiye ediyorum. Özellikle İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin İSMEK Hayat Boyu Öğrenme Merkezi‘nin kursları bu alanda zirvede olan kurslardan…

Ben, Adalet Bakanlığı’nda zabıt katibi olarak görev yapıyorum, göreve başvurmak için gerekli olan kriterlerden bir tanesi de Bilgisayar İşletmenliği (Operatörlüğü) Sertifikasıydı. Bu sertifikayı İSMEK’in verdiği eğitimler sayesinde alarak Adalet Bakanlığı’ndaki görevime başladım. Bu İSMEK’in başarı hikayelerinden sadece bir tanesidir.

İSMEK gibi her ilin veya ilçelerin belediyelerinin verdiği kurslar mevcuttur. Bunlardan zamanımız oldukça faydalanmaya özen göstermeliyiz. Toplumsal refah, kişilerin eğitimdeki gelişimine bağlıdır. Unutmayalım ki devlet bir metabolizmadır. Her bir vatandaş da o metabolizmanın bir hücresidir. Ve bir hücre kanser olduğunda tüm vücuda ilaç verilir…

Online Sertifika Alabilir Miyim?

Ücretli ve ücretsiz olmak üzere online sertifika veren kuruluşlar da bulunmaktadır. Örneğin;

Yukarıda sıralanan bazı kurslar dışında bulunduğunuz belediyenin çağrı merkezinden veya internet sitesinden, MEB’e bağlı Halk Eğitim Merkezlerinden de sertifika alabilir ve bu sertifika ile güzel bir meslek sahibi olabilirsiniz.

Sertifikanın İş Hayatındaki Önemi Nedir?

Alınan her yeni sertifika kişinin CV’sine yeni bir madde eklenmesi, yeni bir iş kolunun kapısının açılması, var olan işinde tamamlayıcı ek özellik kazanması anlamına gelir. Kamu sektöründe çalışan bir devlet memurunun Meslek Etiği, Etkili İletişim, Stres Yönetimi gibi alanlarda sertifika almasının kişinin karakterinde ve iş hayatında olumlu gelişimine neden olacak, yükselmesi ve takdir görmesini sağlayacaktır.

Bunun yanında inşaat işiyle uğraşan birisinin OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi belgesi almasının ya da şirketlerin İSO 9001-2015 Kalite Yönetimi Sistemi belgesi almasının son derece önemli olduğunu vurgulamam gerekir. Özellikle hangi meslek grubunda olursa olsun kişilerin İlk Yardım Eğitimi alanında sertifika sahibi olması son derece önemlidir.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.