Geleceğin kişisel otomobillerinin zekâsı görenleri şaşkına çeviriyor!

otomobilCenevre otomobil fuarı kapılarını açtı. Tüm markaların en yeni ve en özel modelleri otomobil meraklıları için görücüye çıktı. Yeni otomobiller gerek görünümüyle gerekse özellikleriyle göreni kendisine hayran bırakmayı başardı. Klasik otomobillerde ekstra seçenek olarak sunulan birçok özellik yeni modellerde standart olarak bulunuyor.

Araçlar birbirleriyle konuşuyor

Yeni araçlarda akıllı yol takip sistemleri de bulunuyor. Bu sayede etrafında olup biteni hisseden araç kendisine fazla yaklaşan bir araç olursa ondan uzaklaşabiliyor, hızını düşürebiliyor hatta karşıdaki aracı uyarabiliyor. Akıllı yol sisteminin de hayata geçirilmesiyle akıllı araçlar yolun fiziki durumuna göre hızını belirleyebiliyor. Akıllı araçlar şoförsüz olarak araç kullanılabilecek, yol kenarındaki bariyerlere çarpmak ya da ters yöne girmek ise imkânsız hale geliyor.

En çok ilgi çeken yeniliklerden bir tanesi de araçların birbirleriyle konuşabilmesi… Birbirlerine fazla yaklaşan araçlar birbirlerini uyararak hızlarını ve rotalarını kontrol altında tutabiliyorken trafik içindeyken bir güzergâh çok yoğun ise diğer araçları trafik yoğunluğu konusunda uyararak alternatif güzergâhlara yönlendirebiliyor.

Yine akıllı araç eviyle de iletişim kurabilme özelliğine sahip. Güzergâhındaki tüm yoğunluğu görebilme özelliğine sahip araç, eve varacağı süreyi hesaplayarak eve varış süresini bildirerek komutlar verebiliyor. Örneğin; “10 dakika içinde evde olacağım ısıtıcılar açılsın.” emrini veriyor ve tüm gün ısıtılmamış olan evinizi gittiğiniz zaman sıcak buluyorsunuz.

Akıllı araçların bu özelliklerinin yanı sıra konforu da düşünülmüş… Kimi araçlar birbirinden bağımsız dört koltukla döşenmiş; bu sayede yolculuk daha rahat ve keyifli olabiliyor. Şoförsüz moda aldığımız araç içinde seyahatimizi yaparken bir taraftan yemek yiyip bir taraftan da gazetemizi okuyabileceğiz.

Şoförsüz araçlardan kim sorumlu?

Akıllı araçların üretilmesiyle gündeme gelen en büyük sorununun cevabı da verildi. “Şoförsüz araçlar eğer kaza yaparsa bundan kim sorumlu olacak?” sorusu akılları uzun süredir yormaktaydı. Akıllı sistemler çerçevesinde kaza yapmak mümkün olmasa da eğer araç kaza yaparsa bundan üretici firma sorumlu olacak. Üretilen aracın çoğunluğu göz önüne alınınca şirketlerin aldığı sorumluluğun ne kadar büyük olduğunu da görüyoruz. Şirketler bu sorumluluğu tam ve hakkaniyetle yerine getirmek için elinden gelenin en iyisini yapmaları gerekiyor.

Akıllı araçların da korkulu rüyası; Hackerler

Akıllı araçlar, saydığımız birçok özelliği kullanabilmek için internet bağlantısına ihtiyaç duyuyor hatta şoförsüz araç kullanılırken sensörlerin ve sinyallerin alınıp verilebilmesi için de internet bağlantısına ihtiyacı var. Burada şirketleri en çok korkutan ise kötü niyetli kişiler tarafından aracın yazılımlarına illegal olarak müdahale edilmesi oluyor. Eğer dış güçlerce aracın yazılımına internet yoluyla ulaşılırsa aracın hız kontrolü yapılabilir, sensörlerine müdahale edilebilir, fren sistemi kontrol dışı bırakılabilir ve bu da büyük kazalara sebep olabilir. Bu kazanın da tek sorumlusu söylediğimiz gibi; üretici şirket…

Görünen o ki yakın gelecekte aracımızla seyahat ederken evimizin rahatınca ayaklarımızı uzatıp yatabilir, gazetemizi okuyabilir, haberleri izleyebiliriz. Üstelik trafik stresi, kaza korkusu, dur-kalk yorgunluğu olmadan…

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.