En Popüler Sosyal Medya Yönetimi ve Analiz Araçları

Sosyal medya doğduğu andan itibaren hayatımızın merkezine yerleşmeye başladı. Fakat artık herkes sosyal medya kullanıcısı ve sosyal medya kullanmak; paylaşım yapıp beğeni toplamak marifet olmaktan çıktı. Bir sektör haline gelmesiyle sosyal medyada önem kazanmaya başlayan unsur, takipçi sayısı değil etkileşim oranı oldu.

Bu yazımda sosyal medyanın en iyi takip ve analiz araçlarını inceleyerek “ Sosyal medya analiz araçları” konusunda bilgilendirme yapmaya çalışacağım.

En İyi Sosyal Medya Aracı Hangisidir?

Bir araçtan bahsetmek mümkün değil, birbirinden iyi, birbirinden özellikli birçok araç mevcut. Burada sorulması gereken aracımız neleri yapabilsin, bana ne gibi imkânlar sağlasın? Sorusudur. Bu yazımızda gerek yerli gerekse yabancı sosyal medya analiz araçlarını inceleyeceğiz.

Yerli Sosyal Medya Araçları Hangileridir?

Veri.Zone

Yerli sosyal medya araçları arasında en bilineni ve en çok tercih edilenidir. 7 gülnük deneme sürümünün ardından ücret talep eden bu araçla; veri kıyaslama, canlı trend, gerçek zamanlı akış, alarm kurma, veri havuzu, arşivleme, veri borsası, popüler kaynaklar gibi kategoriler altından bilgi akışı sağlamak mümkün. Dilerseniz akışları bir rapor oluşturup rapor içerisine ekleyebilir. Grafik ve tablo şeklinde gösterebilirsiniz. Eğer profesyonel çalışma yapacağım diyorsanız veri.zone kesinlikle tavsiye listemin en üst sırasında…

BoomSocial

En iyi yerli sosyal medya araçlarından bir tanesi de BoomSocial’dir. Eğer sektörel bazda piyasa araştırması yapmak ve rakiplerinizi analiz etmek istiyorsanız tercih edebileceğiniz en iyi araçtır. Ülke, sektör ve alt sektör olarak kategorize edilen arşivi sayesinde rakiplerinizin etkileşim bilgilerini kontrol altında tutabilirsiniz. Bunun yanında favorilere ekleyerek gerekli etkileşim verilerini hızlı temin edebilirsiniz. Özellikle Facebook, Twitter ve İnstagram analiz araçları son derece başarılı.

BoomSonar

BoomSocial’in özel analiz programı olan BoomSonar‘ı bir deneme formu doldurup başvuru yaptıktan sonra deneyebilirsiniz. Raporlama ve analiz, kriz yönetimi, sosyal medya takip ve dijital pazar araştırması ile Twitter ve web arşiv hizmetlerini sunan BoomSonar son derece başarılı yerli sosyal medya araçlarından bir tanesidir.

Yabancı Sosyal Medya Araçları Hangileridir?

Buffer

IOS ve Android mobil uygulamaları da bulunan Buffer, ajanslar ve şirketler başta olmak üzere bir çok kuruluşun tercih ettiği analiz ve istatistik aracıdır. Sosyal medya hesap yönetiminden kriz yönetimine, pazar araştırmasından paylaşıma bir çok işlemi tek araçla gerçekleştirmek mümkün.

SproutSocial

Kapsamlı bir sosyal medya yönetimi ve analiz aracıdır. Etiketler ve konular üzerinde de araştırmalar yapıp analiz alması sayesinde en sevilen araçlardan bir tanesi olmuştur.

HootSuite

En iyi sosyal medya yönetimi, takip ve analiz araçlarındandır. Grafik ve tablolar şeklinde sunulan verileri PDF, Excel veya Power Point sunusu olarak dışarı aktarmaya izin verir.

Keyhole

Markanız veya rakipleriniz için erişim, en iyi paylaşımlar, ses payı ve daha fazlası gibi birçok bilgi sağlayan hashtagleri, anahtar kelimeleri ve hesapları izlemenizi sağlar.

SocialBakers

İhtiyaç duyabileceğiniz tüm temel kaynakları içeren bir analiz araçları topluluğudur – çoklu profillerin izlenmesi, temel performans göstergeleri, rekabetçi zeka ve otomatik raporlar. Analiz araçlarının yanı sıra, Socialbakers ayrıca içeriğinizi yayınlamak ve optimize etmek, etkileyenleri belirlemek, dijital kişisel haritalandırma ve sosyal medyada müşteri hizmetleri için araçlar sunar.

Sosyal medya yönetimi için kullanabilecek araçlar listesinde diğerleri ise şöyle:

Sosyal Medya Analitik Araçları

Sosyal Medya Reklam Araçları

İçerik Yaratıcı Araçlar

Görsel İçerik Oluşturan Araçlar

İçerik Bulma ve Kaydetme Araçları

İçerik Paylaşım Araçları

Sosyal Medya Verimlilik Araçları

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.